(Answer in units of kWh.)How much electric energy will be needed to operate this object for 24 hours?
Assuming a DC circuit: use Ohm's law, I=E/R and P=I*E or I=150 Volts /11 Ohms = 13.64 Amps and Watts = 13.64 Amps * 150 Volts * 24 hours or 49,090.9 Watthours or 49.091 kWh.
No comments:
Post a Comment