For a freely falling object dropped from rest, what is the instantaneous speed at the end of the fifth second of fall? The sixth second?For a freely falling object dropped from rest, what is the instantaneous speed at the end of the fifth secon?
velocity = acceleration * time squared
V=at^2
acceleration due to gravity is 9.8 meters per second squared or 32.2 feet per second squared
at t = 5
V=9.8 * 5^2 = 245 m/s
at t = 6
V = 9.8 * 6^2 = 353 m/s
If you need the answer if feet per second, plug in 32.2 instead of 9.8 for the acceleration.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment